לרכישה »

הדלקת "השקטה" – כל מה שצריך לדעת על מחלות חניכיים

90 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדלקות חניכיים, אך רבים מהם אינם מודעים לקיומה. נפיחות חניכיים, דימומים בצחצוח וזיהום חיידקי הינם רק חלק מהתופעות של דלקת שאינה מטופלת. כיצד אם כן, תזהו דלקת חניכיים ואיך ניתן לטפל בה? כל התשובות במאמר הבא

מחלת חניכיים נתפסת לעיתים כאדמומיות קלה בחניכיים שחולפת מעצמה, אך למעשה מדובר במחלה זיהומית הנגרמת על ידי חיידקים. מחלות החניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שהיא דלקת שלא יצרה עדיין נזק בלתי הפיך ומחלת חניכיים (פריודונטיטיס), אשר בה נגרם כבר נזק למערכת התמיכה של השן (עצם הלסת שתומכת בשן).

לפי ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית למחלות חניכיים, הגורם העיקרי למחלות חניכיים הוא רובד החיידקים (הפלאק החיידקי) - שכבה דביקה וחסרת צבע או לבנבנה אשר נוצרת באופן מתמיד על גבי השיניים. "אחת הבעיות המאפיינות את מחלות החניכיים נעוצה בכך שמחלות אלו אינן מלוות בכאב, וכך רוב האנשים אינם מודעים לתהליך ההרס ההדרגתי שגורמת המחלה. כאשר המחלה מתבטאת בכאב או בניידות שיניים, זה בדרך כלל יהיה מאוחר מדי - לאחר שנזק רב כבר נגרם".

כיצד תדעו אם אתם סובלים מבעיית חניכיים?

חניכיים נפוחות, אודם או תחושה של רכות יתר בחניכיים, הם חלק מהסימנים לבעיית חניכיים. סימנים נוספים הם: סימנים קלים של דימום בעת הצחצוח או בעת נגיסה במשהו קשה כמו למשל תפוח. אך גם ריח רע מהפה, רגישות למגע באזורים מסוימים בחניכיים וצבע חניכיים אדמדם.

איך ניתן לשמור על החניכיים?

כדי למנוע את המחלה יש למנוע הצטברות חיידקים בגבול החניכיים - כלומר, לצחצח שיניים ביעילות. ד"ר שקרצ'י ממליצה להקפיד על אופן הברשת השיניים. "צחצוח לא יעיל – גם אם ייעשה 4 פעמים ביום, לא יסיר את שכבת הרובד ולא יפתור את הדלקת״.

4 טיפים לצחצוח שיניים נכון:

1. בחירת מברשת נכונה: צחצוח במברשת בעלת סיבים רכים, גמישים, צפופים וראש מברשת קטן, תאפשר ניקוי יעיל ויסודי מבלי לפגוע בחניכיים.

2. לניקוי יעיל המגיע לכל משטחי השן יש למקם את המברשת בגבול השן והחניכיים, להשתמש גם באביזרי ניקוי בין שיניים לדוגמת חוט דנטלי או קיסמי שיניים מברישים - ולצחצח במשך 2-4 דקות.

3. רצוי להוסיף לצחצוח המכני משחות שיניים ושטיפות פה המכילות מלח, כדוגמת Orbitol Protective Salt המסייעות בשמירה על בריאות החניכיים. יש חשיבות רבה לשימוש במשחה עם רמת שחיקה נמוכה.

4. מומלץ להמעיט באכילת דברי מתיקה ולהרבות בשתיית מים .

לסיכום, המפתח העיקרי לבריאות הפה ולהצלחת כל סוגי הטיפולים לטווח ארוך, כולל תחזוקה קפדנית של חלל הפה. מומלץ להגיע לרופא השיניים לבדיקה תקופתית כל 6-12 חודשים ולטיפול מניעתי אצל השיננית כל 3-6 חודשים .