לרכישה »

האויב של החיידקים: סגולות המלח בשימוש בדלקות בחניכיים

מלח הוא חומר שכיח בשימוש ברפואה הטבעית. לפני הספירה, היוונים והמצרים הקדמונים הכתירו אותו כבעל השפעות אנטי דלקתיות ורקחו מתכונים כשהמלח משמש מרכיב עיקרי בריפוי. מהן התכונות של המלח המאפשרות ריפוי דלקות בחניכיים? קראו בכתבה הבאה.

הרבה יותר מ"תרופת סבתא" - רבים לא יודעים זאת, אך למלח יש תועלות רבות, ביניהן: המלח עוצר דימומי חניכיים, מפחית נפיחות חניכיים, מרגיע אדמומיות, מסייע בחיטוי הפה, מפחית ריח פה, מקל על פצעי פה ועוד.

"בשל תכונותיו האנטיבקטריאליות, מלח "הורג" סוגים מסוימים של חיידקים ביעילות", מסבירה ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית למחלות חניכיים. "באמצעות תהליך המכונה אוסמוזה, מים עוברים החוצה מהחיידק כדי לאזן את ריכוזי המלח בכל צד של קרום התא שלו כך שבסביבה עם ריכוז מלח גבוה ימות תא החיידק״.

ריפוי דלקות חניכיים באמצעות מלח

בזכות האפקט האנטיבקטריאלי של שטיפות מי מלח, שטיפות אלו משמשות גם כטיפול כנגד דלקת חניכיים, ריח רע מהפה ואפילו כאב גרון, כולם מצבים שנובעים מזיהום חיידקי. למלח יש גם השפעה בהקטנת נפיחות ובצקת שנגרמים במצבים של דלקת. כך ששימוש בשטיפות מי מלח מצמצם דימומים מהחניכיים.

"שטיפת פה עם מלח יכולה לעתים לקדם ריפוי מהיר יותר בפה לאחר ניתוח או טראומה קטנה כמו חתך" מציינת ד״ר שקרצ׳י, ״אך כמובן שיש להשתמש בה בהתאם להוראות הרופא המטפל ובהתאם לסוג הטיפול הניתוחי שבוצע״.

שילוב מלח בשגרת הצחצוח

״שגרת צחצוח יעילה היא הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות השיניים, החניכיים והלשון. צחצוח פעמיים ביום במשך שתי דקות ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעם אחת ביום הן פעולות בסיסיות לשמירה על פה בריא״ מסבירה ד״ר שקרצ׳י. לאחרונה, פותחו שטיפות פה עם מי מלח, לדוגמא אורביטול Protective Salt, היכולות להוות תוסף להשלמת השמירה על היגיינת הפה ולהפחתת דלקת.

לסיכום, לא לחינם השתרש המונח ״לזרות מלח על הפצעים״ שכן מדובר במרכיב מהטבע שבין יכולותיו הרבות, הוא משמש גם בכדי למנוע זיהומים ואף מזרז ריפוי.