לרכישה »

9 חודשים של חיוך - כיצד תשמרי על בריאות החניכיים בהיריון?

רוב הנשים ההרות סובלות ממנה, אך נמנעות מלטפל בה: למה דלקות ודימומים בחניכיים כה נפוצים בתקופת ההיריון ואיך ניתן להימנע מהם? למה חשוב לשמור על היגיינת פה בהיריון?
האם מותר ללכת לרופא שיניים בהיריון? כל התשובות במאמר הבא.

כל אישה הריונית מכירה את הטופס המפרט את הבדיקות הרבות המצפות לה, חודש אחר חודש, כמעט בכל היבט בריאותי הנוגע לה ולעובר שבבטן. אך דווקא בתקופה זו, נשארת מתחת לרדאר תופעה שרבות מהנשים ההרות יסבלו ממנה: דלקות חניכיים. "נשים רבות יסבלו מבעיות חניכיים במהלך ההיריון ואחרי לידה. מדובר בבעיה אשר מלווה בצד האסתטי, בריח רע מהפה ובצד הבריאותי בסיכון אפשרי לעצם סביב השיניים, לשיניים עצמן ואף לעובר", אומרת ד"ר טלי שקרצ'י, מומחית לבריאות חניכיים.

בעיות חניכיים בהיריון: למה זה קורה?

"עובדה בריאותית שלא כולן מודעות אליה, מוסיפה שקרצ'י, היא שבהיריון, חלים שינויים הורמונליים שגורמים לתגובת הפה לחיידקים להיות מוגזמת. יותר דלקת, יותר נפיחות בחניכיים, דימום בצחצוח וריח פה לא טוב- גם בנוכחות מעט חיידקים. לכן, שמירה על צחצוח נכון, הכרחית בכדי לשמור על בריאות שיניים וחניכיים, אך גם לשמירה על אסתטיקה (חיוך יפה) ולמנוע ריח פה לא טוב". "נשים רבות עסוקות בהיריון בבדיקות רבות הקשורות לשלומן ושלום העובר, ולא מודעות לצורך לבדוק ולטפל גם בחניכיים, כך שהדלקות המתפתחות במקרים רבים מתקדמות ואינן מטופלות". שקרצ'י מוסיפה כי דלקות בחניכיים ופגיעה במבנה השן אינן מסתכמות בדימום וכאב מקומי בלבד, אלא ככל שדלקת החניכיים מתקדמת יותר, הסיכון רב יותר. "כל זיהום בגוף, לרבות זיהום בחניכיים, במהלך ההיריון- יהוו סיכון לאישה ולעובר". "כמעט כל אישה הרה תסבול מדימום כלשהו בחניכיים". "דימומים בחלל הפה והחניכיים עשויים להופיע כבר בשלביו הראשונים של ההיריון" אומרת ד"ר שקרצ'י.

"כמעט כל אישה הרה תסבול מדימום כלשהו בחניכיים"

בחודשי ההיריון הראשונים, נשים רבות סובלות מרפלקס הקאה מוגבר שמוביל לקושי בצחצוח. ירידה בהיגיינת הפה, בשילוב עם שינויים רקמתיים ורגישות מוגברת של מערכת החיסון, יובילו לעליה בדלקות חניכיים ודימום בצחצוח. גם לאחר הלידה יישמרו רמות גבוהות של הורמונים שימשיכו להשפיע לרעה על החניכיים, במיוחד אם האישה מניקה".

צחצוח ללא פשרות, למרות הבחילות

בהיריון, במיוחד בתחילתו, נשים רבות יחושו בחילות, הקאות ורפלקס הקאה מוגבר שיקשו על צחצוח יעיל. כמו כן, אכילה בשעות לילה מאוחרות (או באמצע הלילה), תשאיר שאריות מזון על השיניים ובגבול החניכיים- שיגרמו לנזק רב. איך בכל זאת ניתן להתמודד עם רפלקס ההקאה המוגבר בעת הצחצוח? ד"ר שקרצ'י מסבירה כי "במידה והאישה חווה הקאות, מומלץ לא לצחצח שיניים מייד. זאת משום שלאחר ההקאה, סביבת הפה חומצית מאוד, ולכן מומלץ לשטוף קודם את הפה במים ו/או בשטיפת פה ללא אלכוהול, ורק לאחר מכן לצחצח שיניים״.

חשוב לזכור, מוסיפה
ד"ר שקרצ'י כי
"טיפולי שיניים
וחניכיים במהלך
ההיריון, הינם בטוחים
לאם ולתינוק״.

כך תשמרי על בריאות החניכיים בהיריון - 3 המלצות של ד"ר שקרצ'י לנשים הרות

1. בדיקה מוקדמת ע"י מומחה למחלות חניכיים - מחלות חניכיים מתקדמות באופן "שקט" ופעמים רבות לא ניתן לזהות אותן באופן עצמי עד לשלבים של נזק מתקדם לחניכיים ולעצם סביב השיניים. גילוי מוקדם של בעיות חניכיים יאפשר התאמת תוכנית טיפולים אישית ומניעת הדרדרות במהלך ההיריון.

2. השתמשי בעזרי ניקוי יעילים - שימוש במברשת שיניים וחוט דנטלי, יסייעו למנוע דלקות וריח רע מהפה. ישנה חשיבות לשימוש במברשת רכה עם סיבים צפופים וגמישים.

3. העדיפי משחות ייעודיות לחניכיים – הברשה נכונה היא חשובה אך שימוש בתכשירים כגון משחות ייעודיות יקלו על הניקוי ויאפשרו שמירה על היגיינת הפה למרות הקשיים הקיימים בהיריון.

"חשוב לזכור, מוסיפה ד"ר שקרצ'י כי "טיפולי שיניים וחניכיים במהלך ההיריון, הינם בטוחים לאם ולתינוק. ישנה העדפה לדחות טיפולי שיניים לטרימסטר שני, אך טיפולי חניכיים יכולים להתבצע כבר בשלבים הראשוניים של ההיריון. בכל מקרה יש להתייעץ עם הגניקולוג המטפל ולהתאים את הטיפול בהתאם למצבה הבריאותי של המטופלת".